
Miks on andmeladu hea juhtimisinfosüsteemi vundament?
Juhtimisinfosüsteemi loomisel tekib sageli küsimus - kas lahendada iga ülesanne eraldi sobiva rakendusega, näiteks vajaliku aruande loome Power BI /Qlikview/Tableau abil otse algallikast, …
Excel on hea töövahend, aga mitte ettevõtte planeerimisplatvormiks. Kaasaegne planeerimisprotsess peab olema kiire, paindlik ja võimeline muutustele kiiresti reageerima. Covid’i kriis ja Ukraina sõjaga seotud vapustused tarneahelates on seda ilmekalt tõestanud. Majanduskeskkond võib muutuda hetkega ning sellele reageerimiseks tuleb korrigeerida plaani ning sageli ei piisa ka ühest korrast. Excelil põhinev planeerimisprotsess nõuab palju ressurssi väärtust mitteloovaks tööks - failide ja andmete ettevalmistamiseks, koondamiseks ja kontrollimiseks. Planeerimisplatvorm võimaldab keskenduda planeerimisele s.t. parima teadmise koondamisele, tõhustades tugitegevusi ja kujundades planeerijatele tööks sobiva keskkonna. Vaatame planeerimistarkvara eeliseid praktikast võetud näidete alusel
Planeerimisprotsess jaguneb loogilisteks sammudeks:
Juhtkonnalt tulevad suunised planeerimiseks, milliste alusel valmistatakse ette alusandmed.Suunised annavad ette oodatavad muutused turutingimustes, turuosas, inflatsiooni- ja palgatõusumäärad jne.
Planeerimisprotsessi ettevalmistamine hõlmab kasutajatele vajalike vormide koostamist, eelistatult iga kasutaja saab vormi kus ainult temale vajalikud read, et andmete sisestamine oleks lihtne ja selge. Ettevalmistuse käigus eeltäidetakse suunistest lähtuvalt vormid andmetega, koostatakse reeglid käituritel põhinevate arvutuste jaoks ning vajadusel ka töövoog. Ettevalmistuse tulemusel peaks igal kasutajal olema kohandatud planeerimisvorm eeltäidetud andmetega ja suunised ning tähtajad planeerimise läbiviimiseks.
Planeerimisrakenduse korral nõuab aega esmane seadistus - reeglid vajavad formaliseerimist ja arvutused kirjeldamsist. Iga järgnev tsükkel on ettevalmistatav tundide või isegi minutitega. Exceli lahendustes võtab ettevalmistus päevi, suuniste muutumise korral on muutuste sisseviimine väga mahukas töö. Arvutusi failides ei saa muuta korraga - valik on sageli ühelaadse (kõigil sama põhi) ja kasutajakeskse (igaühele ainult vajalik) vahel, esimene muudab planeerimise kohmakaks ja teine on väga raske hallata.
Planeerimistarkvara mudelid on kordukasutatavad ja nõuavad perioodiliselt vähe muudatusi, planeerimise ettevalmistamine on väga kiire ja võimaldab planeerida sagedamini
Excel - Kasutajad sisestavad andmed Excelisse. Kvaliteedi peavad tagama failides olevad kontrollid. Kontrollide muutmise vajadus tähendab kõikide failide muutmist.
Planeerimisrakendus - Kasutajad sisestavad andmed andmelaol põhinevasse kesksüsteemi, andmekvaliteet on tagatud reeglite ja ühtse master data’ga. Sisestamisel on saab andmeid importida Excelist, vormid on kasutajakesksed s.t. ei ole kuvata ebaolulisi ridu/veerge. Andmed on koheselt kasutatavad aruandluses.
Planeerimistarkvara tagab tõhusa andmesisestuse - kasutajale kuvatakse ainult vajalikud andmed ning vajadusel eri vaadetes.
Planeerimistarkvara likvideerib mahuka andmete koondamise ja kontrolli, keskenduda saab sisulisele analüüsile
Inimeste (võib-olla küll mitte kõigi, aga paljude) olemuses on ülesannete täitmine jätta viimasele hetkele . Kõige parema tulemuse annab jooksev planeerimeine, mille juures on kõik harjunud planeerimise kui igapäevase töö osaga. Planeerimtarkvara võimaldab seada lühikese tähtaja - vaata oma plaan üle nädala jooksul/ kvartali viimane nädal on planeerimisnädal vms, tulemust on võimalik reaalajas jälgida ning suuniseid planeerijale täpsustada. Excel ei võimalda protsessi käigus olukorda kontrollida, ka töövood ei ole siin oluliselt abiks.
Planeerimisprotsessi parima kontrolli tagab pidev planeerimine - kasutajad harjuvad protsessiga (tekib kompetents), töö maht on väike ja tegevust ei lükata edasi. Keerulise töövoo rakendamise otstarbekust tuleb alati hinnata, see ei pruugi tuua oodatud kasu.
Planeerimisprotsess loob väärtust - planeerides koostatakse parim tegevusplaan, tunnetuse pealt jooksvalt otsustades sama head tulemust ei saavuta. Planeerimistarkvara peaks looma väärtust eelkõige sagedasema ja tõhusama planeerimise näol ning vabastades kontrollerid analüüsiks. Eriti pidevalt muutuvas majanduskeskkonnas on see oluline. Sagedasem planeerimine kasvatab kompetentsi ja parem planeerimiskompetents viib paremate plaanide ning tulemusteni.
Planeerimistarkvara peab olema kulutõhus, ei ole mõtet kulutada planeerimisele suuremat summat kui see tegevusest tagasi toob. Optime on tõhus ja kättesaadav planeerimistarkvara
Juhtimisinfosüsteemi loomisel tekib sageli küsimus - kas lahendada iga ülesanne eraldi sobiva rakendusega, näiteks vajaliku aruande loome Power BI /Qlikview/Tableau abil otse algallikast, …
Power BI on kujunenud Tabular Engine’i sünonüümiks, tegelikult leiab tehnoloogia väga mitmest tootest - alates Exceli andmemudelist kuni Analysis Service erinevate versioonideni ja Power BI …